XII Galeria Bezdomna „Pod Muzami” / 10 września 2022


Kaliskie Stowarzyszenie Fotograficzne Poza Kadrem im. Ryszarda Szymańskiego organizuje w dniach 7 września do 13 września XII edycję Galerii Bezdomnej. Tym razem galeria mieścić się będzie w byłym klubie studenckim Pod Muzami przy Alei Wolności 27.

Odwiedzającym galerię zaprezentujemy:
- indywidualne wystawy 16 artystów obejmujące fotografię, malarstwo i rysunek (zapraszamy kolejnych twórców!)
- wystawę Projektu Wydruki, na którą swoje prace nadesłało 35 osób
- wystawę prac Ryszarda Szymańskiego, naszego przyjaciela i założyciela Stowarzyszenia, który na zawsze nas opuścił w ubiegłym roku
- wystawę prac „Autoportret w czasie auto-izolacji". Prace - selfies - były spontanicznie gromadzone podczas społecznej izolacji związanej z covid. Inicjatorką kolekcji prac jest Jolanta Chowańska-Różańska
- wykład o astrofotografii, który poprowadzi Karol Wójcicki z kanału „Z głową w gwiazdach”
- wykład filozoficzny, który poprowadzi dr Juliusz Grzybowski

Dr Juliusz Grzybowski jest wykładowcą UAM i poprowadzi na „Bezdomnej” swój 4 wykład. Specjalizuje się w tematyce filozoficznej tańca, starożytności i wolności. Każdy z poprzednich wykładów nawiązywał do lokalizacji galerii. Na przykład wykład o wolności odbył się w celi, gdy Bezdomna gościła w kaliskim więzieniu.

Ryszard Szymański był założycielem oraz członkiem zarządu naszego Stowarzyszenia. Uczestniczył w edycjach Galerii Bezdomnej od ich pierwszych edycji. Był autorem kilku indywidualnych wystaw fotograficznych m.in. "Niebo nad płotem” i „Droga zwana życiem”. W tym roku walne zebranie stowarzyszenia postanowiło uhonorować naszego przyjaciela przyjmując jego imię. Honorowe przyjęcie nazwy nastąpi podczas wernisażu XII Galerii Bezdomnej 10 września o godzinie 16. Na wystawie odbędzie się prezentacja fotografii, które po sobie zostawił.

Jak co roku zapraszamy wykładowcę z poza naszego miasta na wykład specjalny. Karol Wójcicki jest twórcą popularnego kanału „Z głową w gwiazdach”. Ponieważ rok 2022 należy niewątpliwie do astrofotografii postanowiliśmy zaprosić Karola z wykładem na temat tej trudnej dziedziny fotograficznej. Od początku roku kibicujemy satelitarnemu teleskopowi Jamesa Webba, który od czerwca raczy nas fantastycznymi zdjęciami głębokiego kosmosu. Jesteśmy też w maksimum 11-sto letniego cyklu aktywności słonecznej, która daje nam rewelacyjne zdjęcia korony słonecznej i zórz polarnych. Czy może być lepszy moment na taki wykład? Karol przyjedzie do Kalisza prosto z Islandii, gdzie zaczyna się właśnie sezon obserwacji zórz. Jego prace astrofotograficzne pojawią się również na wystawie Projektu Wydruki. Jeśli interesują Was kulisy fotografowania galaktyk, korony Słonecznej oraz takich zjawisk jak zaćmienia Słońca i Księżyca, tranzytów planet i wielu innych obserwacji na niebie, to jest wykład dla Was.

Galeria od wielu lat jest współfinansowana z grantu Urzędu Miasta Kalisza oraz przez firmy i przedstawicieli kaliskiego mecenatu nad kulturą - dziękujemy!

Szczegółowy harmonogram tegorocznej Galerii Bezdomnej jest dostępny na stronie http://bezdomna.photo.kalisz.pl/
Dołącz do wydarzenia: Facebook
Zapraszamy!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail